Plugins - All in One SEO - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (195 entries)

en: Activate
hu: Bekapcsolás

en: Activated
hu: Bekapcsolva

en: Organization Name
hu: Szervezet neve

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Disallow
hu: Letiltás

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Rule
hu: Szabály

en: Exclude Images
hu: Képek kizárása

en: Exclude Images from your sitemap.
hu: Képek kizárása a webhelytérképből.

en: Site Title
hu: Oldal cím

en: Site Language
hu: Oldal nyelve

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
hu: SEO- Kategóriák, címkék, saját taxonómiák

en: Video SEO Module
hu: Videó SEO modul

en: Advanced support for e-commerce
hu: Fejlett e-kereskedelem támogatás

en: Email address:
hu: E-mail cím:

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
hu: Tartalom használata az automatikusan létrehozott leírásokhoz

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
hu: Ez egy SEO Hírek widgetet mutat az adminisztrációs felületen.

en: SEO News
hu: SEO Hírek

en: Get Started
hu: Kezdeti lépések

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
hu: Dinamikus XML oldaltérkép létrehozása statikus fájllal.

en: Analyze
hu: Analizáld

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 65 million downloads since 2007.
hu: SEO a WordPress-hez. XML webhelytérképek, SEO az egyedi bejegyzéstípusokhoz, SEO blogokhoz, üzleti oldalakhoz, e-kereskedelmi oldalakhoz, és még sok más. Több mint 65 millió letöltés 2007 óta.

en: Block Referral Spam using HTTP
hu: HTTP alkalmazásával blokkold a referer spam-et

en: Image SEO
hu: Kép SEO

en: Use Custom Blocklists
hu: Alkalmazzon felhasználói tiltólistákat

en: Block Bad Bots using HTTP
hu: HTTP alkalmazásával blokkold a káros botokat

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
hu: Frissítés a Pro verzióra

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
hu: Dokumentáció

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
hu: SEO beállítások

en: About
hu: Magunkról

en: License Key
hu: Licenckulcs

en: Facebook App ID
hu: Facebook alkalmazás ID

en: Additional Pages
hu: További oldalak

en: dynamically
hu: dinamikusan

en: Last Modified
hu: Utolsó módosítás

en: Page URL
hu: Oldal URL

en: Post Types
hu: Bejegyzéstípusok

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák

en: Enable Sitemap Indexes
hu: Webhelytérkép indexek aktiválása

en: daily
hu: napi

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Priority
hu: Prioritás

en: weekly
hu: heti

en: monthly
hu: havi

en: Profile
hu: Profil

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Website
hu: Weboldal

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Version
hu: Verzió

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Submit
hu: Beküldés

en: .htaccess Editor
hu: .htaccess szerkesztő

en: Active Theme
hu: Aktív sablon

en: Activity
hu: Aktivitás

en: Actor
hu: Színész

en: Add Rule
hu: Szabály hozzáadása

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: Article
hu: Cikk

en: Article Section
hu: Cikk szekció

en: Athlete
hu: Atléta

en: Author
hu: Szerző

en: Book
hu: Könyv

en: City
hu: Város

en: Country
hu: Ország

en: Custom Image
hu: Egyedi kép

en: Director
hu: Rendező

en: Drink
hu: Ital

en: Edit SEO
hu: SEO szerkesztése

en: Featured Image
hu: Kiemelt kép

en: First Available Image
hu: Első elérhető kép

en: First Image in Content
hu: Első kép a tartalomban

en: Food
hu: Étel

en: Game
hu: Játék

en: Home URL
hu: Főoldal URL

en: Image
hu: Kép

en: Movie
hu: Film

en: Musician
hu: Zenész

en: MySQL Version
hu: MYSQL verzió

en: Not set
hu: Nincs beállítva

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Organization
hu: Szervezet

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Person
hu: Személy

en: PHP IPTC Support
hu: PHP IPTC támogatás

en: PHP Version
hu: PHP verzió

en: PHP XML Support
hu: PHP XML támogatás

en: Politician
hu: Politikus

en: Product
hu: Termék

en: Restaurant
hu: Étterem

en: Save
hu: Mentés

en: School
hu: Iskola

en: Social Settings
hu: Szociális beállítások

en: Song
hu: Dal

en: Sports League
hu: Sport liga

en: Summary
hu: Összefoglaló

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
hu: Támogatás

en: University
hu: Egyetem

en: Site URL
hu: Oldal URL

en: Directory Path
hu: Direktórium elérési útja

en: XML Sitemap
hu: XML webhelytérkép

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
hu: Lehetővé teszi a bejegyzések maximális számának meghatározását (50 000 -ig).

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
hu: Válaszd ki milyen bejegyzéstípusok jelenjenek meg a webhelytérképedben.

en: Include Date Archives in your sitemap.
hu: A webhelytérkép tartalmazza a dátumok archívumait.

en: Include Author Archives in your sitemap.
hu: A webhelytérkép tartalmazza szerző archívumokat.

en: Reset Selected Settings to Default
hu: Általános beállítások alaphelyzetbe

en: Follow on Twitter
hu: Kövess a Twitteren

en: View the Changelog
hu: Changelog megtekintése

en: Getting started? Read the Beginners Guide
hu: Most kezdesz? Olvasd el a Kezdők kézikönyvét

en: Feature Manager
hu: Funkciókezelő

en: Video Sitemap
hu: Video webhelytérkép

en: Robots.txt Editor
hu: Robots.txt szerkesztő

en: Edit .htaccess
hu: Szerkeszd a .htaccess fájlt

en: Please wait...
hu: Kérlek várj...

en: Export Settings
hu: Export beállítások

en: Company
hu: Vállalat

note: Translators: This refers to a charity/non-profit organization.
en: Cause
hu: Cél

en: Sports Team
hu: Csapat

note: Translators: This refers to a music group.
en: Band
hu: Zenekar

en: Public Figure
hu: Közéleti személyiség

en: Landmark
hu: Nevezetesség

en: TV Show
hu: TV program

en: Episode
hu: Epizód

en: Run Shortcodes in Title
hu: Futtass rövidkódokat a címben

en: Run Shortcodes in Description
hu: Futtass rövidkódokat a leírásban

en: Site Name
hu: Oldalnév

en: Image from Custom Field
hu: Kép egyedi mezőből

en: Post Author Image
hu: Bejegyzés szerzőjének képe

en: Show Twitter Author
hu: Twitter szerző megjelenítése

en: Automatically Generate Article Tags
hu: Cikk tagek automatikus létrehozása

en: Twitter Card Type
hu: Twitter kártyatípus

en: Article Tags
hu: Cikk tagek

en: System Status
hu: Rendszerállapot

en: Off
hu: Kikapcsolva

en: PHP Exif Support
hu: PHP Exif támogatás

en: PHP Max Script Execution Time
hu: PHP max szkript futtatási idő

en: Memory Usage
hu: Memóriafelhasználás

en: PHP Memory Limit
hu: PHP Memórialimit

en: PHP Max Upload Size
hu: PHP Max feltöltési méret

en: On
hu: Bekapcsolva

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
hu: Válaszd ki mely taxonómia archívumok jelenjenek meg a webhelytérképedben

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Object Type
hu: Objektum típus

en: Watch video tutorials
hu: Nézd meg videóismertetőinket

en: Person or Organization
hu: Személy vagy szervezet

en: Twitter Title
hu: Twitter cím

en: Email Debug Information
hu: E-mail hibakeresési információ

en: Non-Profit
hu: Nonprofit

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Site Description
hu: Honlap leírása

en: Use Keywords in Article Tags
hu: Kulcsszavak használata a cikk címkékben

en: Use Categories in Article Tags
hu: Kategóriák használata a cikk címkékben

en: Use Post Tags in Article Tags
hu: Bejegyzés címkék használata a cikk címkékben

en: PHP Allow Url fopen
hu: PHP Url fopen engedélyezése

en: Title
hu: Cím

en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: Disabled
hu: Kikapcsolva

en: Description
hu: Leírás

en: Home Page Settings
hu: Főoldal beállítások

en: Description Format
hu: Leírás formátuma

en: No Pagination for Canonical URLs
hu: Oldaltörés tiltása az előnyben részesített URL-ek esetében

en: Anonymize IP Addresses
hu: IP címek anonimizálása

en: Enhanced Ecommerce
hu: Továbbfejlesztett e-kereskedelem

en: Track Outbound Links
hu: Kimenő linkek követése

en: Display Advertiser Tracking
hu: Hirdetési követés megjelenítése

en: Exclude Users from Tracking
hu: Felhasználók kizárása a követésből

en: Enhanced Link Attribution
hu: Továbbfejlesztett linkhozzárendelés

en: Pinterest Site Verification
hu: Pinterest oldal verifikáció

en: Paged Format
hu: Lapozható oldalak címének formátuma

en: Autogenerate Descriptions
hu: Leírások automatikus létrehozása

en: Track Multiple Domains
hu: Több domain követése

en: Additional Domains
hu: További domain-ek

en: Manage Google Analytics
hu: Google Analytics kezelése

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.%1$s%2$s
hu: Ez lehetővé teszi az IP anonimizációt a Google Analytics-ban.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.%1$s%2$s
hu: Ez lehetővé teszi az Enhanced Ecommerce-t a Google Analytics-ben.%1$s%2$s

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
hu: Ez a karakterlánc a tördelt oldalak címéhez lesz hozzáfűzve (például a taxonómia- vagy az archívumoldalakon).

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.%1$s%2$s
hu: Zárd ki a bejelentkezett felhasználókat a Google Analytics követésből szerepek alapján.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: Add a list of additional domains to track here. Enter one domain name per line without the http://.%1$s%2$s
hu: Add meg a további domain-ek listáját a követéshez. Egy domain-t kérünk soronként, a http:// nélkül.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - "http://", 2 - A link to our documentation, 3 - HTML line break tag.
en: Enter your domain name without the %1$s to set your cookie domain.%2$s%3$s
hu: Add meg a domain nevet %1$s nélkül a süti-domain beállításához.%2$s%3$s

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.%1$s%2$s
hu: Használd ezt az opciót több-, vagy további domain-ek követéséhez.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.%1$s%2$s
hu: Ez lehetővé teszi az Enhanced Link Attribution-t Google Analytics-ben.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - A link to our documentation, 2 - HTML line break tag.
en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.%1$s%2$s
hu: Ez lehetővé teszi a Display Advertiser funkciót a Google Analytics-ben.%1$s%2$s

en: Canonical URL
hu: Előnyben részesített URL

en: Use Tags for Meta Keywords
hu: Címkék használata a Meta kulcsszavakhoz

en: Use Categories for Meta Keywords
hu: Kategóriák használata a Meta kulcsszavakhoz

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hu: Jelöld meg ezt az opciót ha azt szeretnéd, hogy a bejegyzés kategóriái meta kulcsszóként kerüljenek felhasználásra (azokon kívül, amelyeket már megadtál a bejegyzésszerkesztési képernyőn).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
hu: Ez az opció lehetővé teszi meta kulcsszavak használatát az egész szájton.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hu: Jelöld ezt meg, ha azt szeretnéd, hogy egy bejegyzéshez tartozó tagek meta kulcsszóként legyenek felhasználva (azok mellett amelyeket a szerkesztési képernyőn adtál meg).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
hu: Jelöld ezt meg, ha azt szeretnéd, hogy a kulcsszavaid a bejegyzések oldalán (ami a WordPress-ben a Beállítások, Olvasás, Kezdőlap megjelenése szekcióban van beállítva), és az archívum oldalak dinamikusan legyenek létrehozva a bejegyzés kulcsszavaiból, amelyeket az oldalon olvashatunk. Ha az opció nincs kijelölve, akkor a szerkesztési oldalon megadott kulcsszavakat fogja használni a bejegyzések oldalra.

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Track Blocked Bots
hu: A blokkolt botok követése

en: User Agent Blocklist
hu: User Agent blokkolási lista

en: Referer Blocklist
hu: Referenciák blokkolási listája

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
hu: Blokkolt bot %1$s IP-címmel -- egyező referencia %2$s található a blokkolási listában.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
hu: Blokkolt bot %1$s IP-címmel -- egyező user agent %2$s található a blokkolási listában.
