Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (445 entries)

en: "%s" is a directory, not a file
hu: "%s" egy könyvtár, és nem fájl

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
hu: A "Hello Dolly" a WordPress mag része

en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
hu[0]: %1$s fájlt kihagytuk, mert%3$s. (Max.%2$s). Mentés előtt ellenőrizze az összes karakterláncot.

en: %1$s string extracted from source code for "%2$s" | %1$s strings extracted from source code for "%2$s"
hu[0]: %1$s karakterlánc a (z) "%2$s" forráskódjából

en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
hu[0]: %1$s karakterlánc található a következőben:%2$s

en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
hu[0]: %1$s karakterlánc lefordítva%2$s segítségével

en: %s ago
hu: %s ezelőtt

en: %s already exists in this folder
hu: %s már létezik ebben a mappában

en: %s characters will be sent for translation.
hu: %s karaktert küldünk fordításra.

en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
hu[0]: %s függő fájl is törlődik

en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
hu[0]: A%s fájl nem illeszthető össze ismert karakterlánc-készlettel

en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
hu[0]: %s fájlt nem sikerült áthelyezni

en: %s file is writeable
hu: %s fájl írható

en: %s file moved | %s files moved
hu[0]: %s fájl áthelyezve

en: %s file saved
hu: %s fájl mentve

en: %s fuzzy
hu: %s homályos

en: %s is not a Gettext file
hu: A%s nem Gettext fájl

en: %s new string added | %s new strings added
hu[0]: %s új karakterlánc hozzáadva

en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
hu[0]: %s elavult karakterlánc eltávolítva

en: %s on disk
hu: %s a lemezen

en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
hu[0]: A (z)%s forrásfájl lefordítható karakterláncokat keres

en: %s string | %s strings
hu[0]: %s karakterlánc

en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
hu[0]: %s karakterlánc Fuzzy jelöléssel

en: %s string updated | %s strings updated
hu[0]: %s karakterlánc frissítve

en: %s unique source strings.
hu: %s egyedi forrás karakterlánc

en: %s untranslated
hu: %s nem fordított

en: %s word | %s words
hu[0]: %s szó

en: %s%% translated
hu: %s%% lefordítva

en: A newer version of Loco Translate is available for download
hu: A Loco translate ujabb verziója letölthető

en: API key
hu: API kulcs

en: API keys
hu: API kulcsok

en: API region
hu: API régió

en: About templates
hu: Sablonokról

en: About the Tokenizer
hu: A Tokenizerről

en: Access to this file is blocked for security reasons
hu: A fájlhoz hozzáférés biztonsági okokból blokkolva van

en: Active theme:
hu: Aktív téma

en: Add UTF-8 byte order mark
hu: Adja hozzá az UTF-8 bájtos sorrendjelet

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
hu: Adjon hozzá automatikus fordítási szolgáltatásokat a beépülő modul beállításaihoz.

en: Add set
hu: Készlet hozzáadása

en: Additional files found
hu: További fájlok találhatók

en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
hu: Az adminisztrátorok és auditorok áttekinthetik a Loco-t <a href="%s">bővítmény adatvédelmi közlemény</a>.

en: Advanced
hu: Fejlett

en: Advanced configuration
hu: Speciális konfiguráció

en: Advanced tab
hu: Speciális fül

en: Ajax controller returned empty JSON
hu: az Ajax útvonal vezérlője üres JSON-t adott vissza

en: Ajax route not found: "%s"
hu: Az Ajax útvonal nem található "%s"

en: Allow
hu: Lehetővé teszi

en: Allow (with warning)
hu: Engedélyezés (figyelmeztetéssel)

en: Allow full access to these roles
hu: Engedélyezze a teljes hozzáférést ezekhez a szerepekhez

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
hu: Biztos benne, hogy <strong>véglegesen</strong> törölni akarja a következő fájlt?

en: Assign template
hu: Sablon hozzárendelése

en: Author details
hu: szerző adatai

en: Auto-translate this file
hu: Automatikus fordítás a fájlra

en: Available languages
hu: Elérhető nyelvek

en: Back
hu: Vissza

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
hu: A biztonsági mentési fájlok akkor íródnak, amikor elmenti a fordításokat a Loco Translate szererkesztő

en: Binary file missing
hu: Bináris fájl hiányzik

en: Blocked paths
hu: Letiltott utak

en: Bundle auto-configured
hu: A csomag automatikusan konfigurálva

en: Bundle configuration saved
hu: A csomag konfigurációja mentve

en: Bundle diagnostics
hu: Csomagdiagnosztika

en: Bundle name
hu: Csomag neve

en: Bundle setup
hu: Csomag beállítása

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
hu:  Következő

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
hu:  Előző

en: Cancel
hu: Töröl

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
hu: A WordPress frissítésekor a fájl módosításai felülírhatók vagy törölhetők

en: Check config repository
hu: Ellenőrizze a konfigurációs tárat

en: Check console output for debugging information
hu: Ellenőrizze a konzol kimenetén a hibakeresési információkat

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
hu: A gyermek téma ugyanazt a szövegtartományt deklarálja, mint a szülőtéma

en: Choose a language
hu: Válasszon nyelvet

en: Choose a location
hu: Válasszon helyet

en: Choose a new location for these translations
hu: Válasszon új helyet ezekhez a fordításokhoz

en: Click "Connect" to authenticate with the server
hu: Kattintson a "Csatlakozás" gombra a szerverrel történő hitelesítéshez

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
hu: A csomag konfigurálásának befejezéséhez kattintson a Beállítás fülre <a href="%s">setup</a>

en: Compiled translations
hu: Összeállított fordítások

en: Compiling JSON files
hu: JSON fájlok fordítása

en: Compiling MO files
hu: MO fájlok összeállítása

en: Configuration reset
hu: Konfiguráció visszaállítása

en: Configuration saved
hu: Konfiguráció mentve

en: Configure %s
hu: %s beállítása

en: Configured domain has no extractable strings | %u configured domains have no extractable strings
hu[0]: A konfigurált tartomány nem tartalmaz kibontható karakterláncokat

en: Confirm delete
hu: Törlés jóváhagyása

en: Confirm relocation
hu: Erősítse meg az áthelyezést

en: Connect
hu: Csatlakozás

en: Connected to remote file system
hu: Csatlakoztatva a távoli fájlrendszerhez

en: Copy
hu: Másolat

en: Copy target translations from "%s"
hu: Célfordítások másolása innen: "%s"

en: Core translations &lsaquo; Loco
hu: Alapfordítások ‹Loco

en: Create template
hu: Hozzon létre sablont

en: Create template instead
hu: Helyette hozzon létre sablont

en: Creating this file requires permission
hu: A fájl létrehozásához engedély szükséges

en: Custom language
hu: Egyéni nyelv

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Delete
hu: Töröl

en: Delete %s
hu: %s törlése

en: Delete Permanently
hu: Végleges törlés

en: Deleting this file requires permission
hu: A fájl törléséhez engedély szükséges

en: Descriptive name for this set of translatable strings
hu: Leíró neve ennek a lefordítható húrkészletnek

en: Directory doesn't exist
hu: Könyvtár nem létezik

en: Directory is writeable
hu: A könyvtár írható

en: Disallow
hu: Tiltsa le

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Domain path
hu: Domain elérési útja

en: Download action not found
hu: A letöltési művelet nem található

en: Download controller returned empty output
hu: A letöltésvezérlő üres kimenetet adott vissza

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit config
hu: Konfiguráció szerkesztése

en: Edit template
hu: Sablon szerkesztése

en: Editing %1$s in %2$s
hu: %1$s szerkesztése itt:%2$s

en: Editing of POT (template) files
hu: POT (sablon) fájlok szerkesztése

en: Editor
hu: Szerkesztő

[ctx: Editor]
en: %s translation
hu: %s fordítás

[ctx: Editor]
en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: Editor]
en: Comments
hu: Hozzászólások

[ctx: Editor]
en: Context
hu: Kontextus

[ctx: Editor]
en: Context not loaded
hu: A kontextus nincs betöltve

[ctx: Editor]
en: Download
hu: Letöltés

[ctx: Editor]
en: Plural
hu:  Többes szám

[ctx: Editor]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: Editor]
en: Revert
hu: Visszaszáll

[ctx: Editor]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: Editor]
en: Single
hu: Egyetlen

[ctx: Editor]
en: Source text
hu: Forrásszöveg

[ctx: Editor]
en: Source text not loaded
hu:  A forrásszöveg nincs betöltve

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
hu: Javasoljon fordítást

[ctx: Editor]
en: Sync
hu: Szinkronizál

[ctx: Editor]
en: Toggle code view
hu: Váltás a kód nézetre

[ctx: Editor]
en: Toggle invisibles
hu: Kapcsolja be a láthatatlanokat

[ctx: Editor]
en: Translated
hu: Lefordított

[ctx: Editor]
en: Translation
hu:  Fordítás

[ctx: Editor]
en: Translation not loaded
hu: A fordítás nincs betöltve

[ctx: Editor]
en: Untranslated
hu: Fordítás nélkül

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
hu: Vagy hiányzik ez a fájl, vagy a szerver nem rendelkezik hozzáféréssel a fájlhoz

en: Enable Ajax file uploads
hu: Engedélyezze az Ajax fájlfeltöltéseket

en: Enter a new location for this file
hu: Adjon meg egy új helyet a fájl számára

en: Error
hu: Hiba

en: Exclude
hu: Kizárás

en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
hu[0]: %1$s fájl kizárva%2$s felett

en: Extracting strings
hu: Húrok kibontása

en: Failed to build directory path
hu: Nem sikerült létrehozni a könyvtár elérési útját

en: Failed to chmod %s
hu: Nem sikerült chmod%s

en: Failed to connect to remote server
hu: Nem sikerült csatlakozni a távoli szerverhez

en: Failed to copy %s to %s
hu: Nem sikerült a (z)%s másolása ide:%s

en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
hu: Nem sikerült létrehozni a biztonsági mentési fájlt a következőben: "%s". Ellenőrizze a fájlengedélyeket, vagy tiltsa le a biztonsági mentést

en: Failed to create directory
hu: Nem sikerült létrehozni a könyvtárat

en: Failed to delete %s
hu: Nem sikerült törölni a következőt:%s

en: Failed to save file
hu: Nem sikerült menteni a fájlt

en: Falling back to source extraction because %s is missing
hu: Visszalépés a forráskivonáshoz, mert%s hiányzik

en: File access disallowed
hu: A fájlhozzáférés nem engedélyezett

en: File backups are disabled in your plugin settings
hu: A fájlmentés a plugin beállításaiban le van tiltva

en: File deleted | %u files deleted
hu[0]: A fájl törölve
hu[1]: %u fájl törölve

en: File does not have a valid header
hu: A fájlnak nincs érvényes fejléce

en: File doesn't exist
hu: A fájl nem létezik

en: File info
hu: Információs fájlok

en: File is a directory
hu: A fájl könyvtár

en: File is in binary MO format
hu: A fájl bináris MO formátumban van

en: File is protected by the bundle configuration
hu: A fájlt a csomag konfigurációja védi

[ctx: File location]
en: Author
hu: Szerző

[ctx: File location]
en: Custom
hu: Egyedi

[ctx: File location]
en: Other
hu: Egyéb

[ctx: File location]
en: System
hu:  Rendszer

en: File modification is disallowed by your WordPress config
hu: A fájlmódosítást a WordPress konfigurációja tiltja

en: File modified
hu: A fájl módosítva

en: File not found
hu: Fájl nem található

en: File prefix
hu: Fájl előtag

en: File restored
hu: A fájl visszaállt

en: File size
hu: Fájl méret

en: File system access
hu: Fájlrendszer hozzáférés

en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
hu: A csomagban található fájlok és mappák, amelyek lokalizált PHP-kódot tartalmaznak

en: Files found
hu: Fájlok megtalálva

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
hu: Az ezen a helyen található fájlokat a WordPress automatikus frissítései módosíthatják vagy törölhetik

en: Filter translations
hu: A fordítások szűrése

en: Filter...
hu: Szűrő...

en: Find config
hu: Konfiguráció keresése

en: Folder
hu: Mappa

en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
hu: A csomagban lévő mappák, amelyek a szerző által biztosított fordításokat tartalmazzák

en: Folders within the bundle that will never be searched for files
hu: A csomagban lévő mappák, amelyek soha nem keresnek fájlokat

en: For more information:
hu: További információért:

en: Full documentation
hu: Teljes dokumentáció

en: Fuzzy matching tolerance
hu: Fuzzy megfelelő tolerancia

en: Generate hash tables
hu: Kivonat táblák generálása

en: Get help with this
hu: Kérjen segítséget ebben

en: Getting help with Loco Translate
hu: Segítség kérése a Loco Translate szolgáltatással kapcsolatban

en: Go to WordPress Core
hu: Lépjen a WordPress Core oldalra

en: Grant access to roles
hu: Hozzáférés biztosítása a szerepekhez

en: Help
hu: Segítség

en: Help & support
hu: Segítség és támogatás

en: Home
hu: itthon

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
hu: Ha gondjai vannak a csomag lefordításával, fontolja meg a szerző segítségét

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
hu: Ha egy fejlesztő kapott konfigurációs fájlt, illessze ide az XML kódot

en: Import config from XML
hu: Konfiguráció importálása XML-ből

en: Important
hu: Fontos

en: In sync with template
hu: A sablonnal szinkronban

en: Include
hu: Tartalmazza

en: Include Fuzzy strings
hu: Tartalmazza a Fuzzy karakterláncokat

en: Info and tutorials
hu: Információk és oktatóanyagok

en: Initializing new translations in "%s"
hu: Új fordítások inicializálása itt: "%s"

en: Initializing new translations in unknown set
hu: Új fordítások inicializálása ismeretlen halmazban

en: Install manually
hu: Telepítse manuálisan

en: Installed languages
hu: Telepített nyelvek

en: Invalid locale
hu: Érvénytelen területi beállítás

en: It needs configuring before you can do any translations
hu: A fordítások elvégzése előtt konfigurálnia kell

en: JSON compilation failed for %s
hu: A JSON fordítása nem sikerült%s számára

en: Just copy English source strings
hu: Csak másolja az angol forrás húrokat

en: Just now
hu: Épp most

en: Keep this translation
hu: Tartsa meg ezt a fordítást

en: Language
hu: Nyelv

en: Language header is "%s" but file name contains "%s"
hu: A nyelvfejléc "%s", de a fájlnév "%s" -t tartalmaz

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Languages &lsaquo; Loco
hu: Nyelvek ‹Loco

en: Last extracted
hu: Utoljára kivonva

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Last translation
hu: Utolsó fordítás

en: Load config
hu: Konfiguráció betöltése

en: Loading suggestions
hu: Javaslatok betöltése

en: Locale code
hu: Nyelvkód

en: Locale name
hu: Területnév

en: Locked
hu: Zárt

en: Loco Translate %s
hu: Loco Translate%s

en: Loco Translate 2.5 adds supports for JSON language pack generation.
hu: A Loco Translate 2.5 támogatja a JSON nyelvcsomag-generációt.

en: Loco Translate is powered by
hu: A Loco Translate szolgáltatója

en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
hu: A Loco Translate programhoz a (z) "%s" PHP kiterjesztés szükséges. Kérje meg a tárhely szolgáltatóját, hogy telepítse

en: Loco interrupted by output from %s:%u
hu: A loco megszakadt a%s kimenete által:%u

en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
hu: A Loco megköveteli a <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer kiterjesztést</a> lefordítható karakterláncok keresésére a PHP forráskódot

en: Loco, Translation Management
hu: Loco, Fordításmenedzsment

en: MO file exists for this language already. Delete it first
hu: A MO fájl már létezik ehhez a nyelvhez. Először törölje

en: Mark new translations as Fuzzy
hu: Új fordítások megjelölése Fuzzy-ként

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
hu: Maximális vonalhossz (nulla letiltja a csomagolást)

en: Merged from %s
hu: Összeolvadt innen:%s

en: Merged from source code
hu: Összeolvadt a forráskódból

en: Missing template
hu: Hiányzó sablon

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
hu: A plugin beállításai nem engedélyezik a POT (sablon) fájlok módosítását

en: Modification of installed files
hu: A telepített fájlok módosítása

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
hu: A beépített fájlok módosítását a plugin beállításai nem engedélyezik

[ctx: Modified time]
en: Updated
hu:  Frissítve

en: Move
hu: Mozog

en: Move %s
hu: %s áthelyezése

en: Move files
hu: Fájlok áthelyezése

en: Need a human?
hu: Szüksége van emberre?

en: New language
hu: Új nyelv

en: New template
hu: Új sablon

en: New template file
hu: Új sablonfájl

en: New translations template for "%s"
hu: Új fordítási sablon a következőhöz: "%s"

en: No core translation files are installed for this language
hu: Erre a nyelvre nincs telepítve alapvető fordítási fájl

en: No files found for this language
hu: Nem található fájl ehhez a nyelvhez

en: No language selected
hu: Nincs kiválasztott nyelv

en: No previous file revisions
hu: Nincsenek korábbi fájljavítások

en: No translation APIs configured
hu: Nincsenek konfigurálva fordítási API-k

en: No translations found for "%s"
hu: Nem található fordítás a következőre: "%s"

en: Not recommended
hu: Nem ajánlott

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
hu: Ne feledje, hogy a fájl nem törölhető további tulajdonosi engedélyek miatt

en: Nothing matches the text filter
hu: Semmi nem felel meg a szövegszűrőnek

en: Nothing needed updating
hu: Semmit sem kellett frissíteni

en: Notice
hu: Értesítés

en: Number of backups to keep of each file:
hu: Az egyes fájlokból megtartandó biztonsági másolatok száma:

en: OK, Load this config
hu: OK, töltse be ezt a konfigurációt

en: Official configuration
hu: Hivatalos konfiguráció

en: Official plugin page
hu: Hivatalos bővítményoldal

en: Out of sync with template
hu: Nincs szinkronban a sablonnal

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Overwrite existing translations
hu: Felülírja a meglévő fordításokat

en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
hu: A PO fájl forrássztringjei eltérnek a (z) "%s" értéktől. Bármilyen változtatás végrehajtása előtt futtassa a Sync alkalmazást.

en: PO file has the same source strings as "%s"
hu: A PO fájl ugyanazokkal a forrás karakterláncokkal rendelkezik, mint a "%s"

en: PO file missing
hu: PO fájl hiányzik

en: PO file saved and MO file compiled
hu: PO fájl mentve és MO fájl fordítva

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
hu: PO fájl mentve és MO / JSON fájlok fordítva

en: PO file saved, but MO file compilation failed
hu: PO fájl mentve, de a MO fájl összeállítása nem sikerült

en: Page not found
hu: Az oldal nem található

en: Parent directory isn't writable
hu: A szülőkönyvtár nem írható

en: Parent theme
hu: Szülő téma

en: Partially configured bundle
hu: Részben konfigurált csomag

en: Pending
hu: Függőben levő

en: Permission denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Permission denied to update file
hu: A fájl frissítéséhez megtagadták az engedélyt

en: Plugin not found: %s
hu: A beépülő modul nem található:%s

en: Plugin settings
hu: A beépülő modul beállításai

en: Plugin translations &lsaquo; Loco
hu: Plugin fordítások ‹Loco

en: Plugins
hu: Bővítmények

[ctx: Plural category]
en: All forms
hu: Minden forma

[ctx: Plural category]
en: Few
hu: Kevés

[ctx: Plural category]
en: Many
hu: Sok

[ctx: Plural category]
en: One
hu: Egy

[ctx: Plural category]
en: Other
hu:  Egyéb

[ctx: Plural category]
en: Two
hu: Kettő

[ctx: Plural category]
en: Zero
hu: Nulla

en: Pretty formatting
hu: Szép formázás

en: Project name
hu: Projekt neve

en: Provide the following text when reporting a problem
hu: A probléma jelentésekor adja meg a következő szöveget

en: Read only
hu: Csak olvasható

en: Recently updated:
hu: Mostanában frissítve:

en: Recommended
hu: Ajánlott

en: Refusing to copy over an existing file
hu: Meglévő fájl átmásolásának megtagadása

en: Relative path from bundle root to the official POT file
hu: Relatív elérési út a csomag gyökerétől a hivatalos POT fájlig

en: Relocate
hu: Áthelyezés

en: Reset config
hu: A konfiguráció visszaállítása

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Restore %s
hu: %s visszaállítása

en: Restrict locales
hu: Korlátozza a területi beállításokat

en: Revisions are identical, you can delete %s
hu: A verziók megegyeznek, törölheti%s

en: Running plugins:
hu: Bővítmények futtatása:

en: Save config
hu: Konfiguráció mentése

en: Save credentials in session
hu: Hitelesítő adatok mentése a munkamenetben

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Saving PO/POT files
hu: PO / POT fájlok mentése

en: Saving this file requires permission
hu: A fájl mentéséhez engedély szükséges

en: Scan JavaScript files with extensions:
hu: Vizsgálja meg a JavaScript fájlokat kiterjesztésekkel:

en: Scan PHP files with extensions:
hu: PHP fájlok beolvasása kiterjesztésekkel:

en: See FAQ
hu: Lásd: GYIK

en: See all core translations
hu: Az összes alapvető fordítás megtekintése

en: See all plugins
hu: Az összes bővítmény megtekintése

en: See all themes
hu: Az összes téma megtekintése

en: See full disclaimer
hu: Lásd a teljes nyilatkozatot

en: Server returned invalid data
hu: A szerver érvénytelen adatokat adott vissza

en: Set up %s
hu: %s beállítása

en: Sets
hu: Készletek

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings saved
hu: Beállítások elmentve

en: Setup
hu: Beállít

en: Setup tab
hu: Beállítás fülre

en: Site language
hu: A webhely nyelve

en: Site options
hu: Webhelyopciók

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
hu: A webhelyopciók a Loco Translate összes felhasználójára érvényesek az aktuális webhelyen

en: Skip PHP files larger than:
hu: A következőnél nagyobb PHP fájlok kihagyása:

en: Skip template
hu: Sablon kihagyása

en: Source
hu: Forrás

en: Source file paths
hu: Forrás fájl elérési útjai

en: Source files to scan:
hu: Szkennelhető forrásfájlok:

en: Start translating
hu: Kezdje el lefordítani

en: Strings up to date with %s
hu: Karakterláncok naprakészek a következővel:%s

en: Strings up to date with source code
hu: Karakterláncok naprakészek a forráskóddal

en: Strings will be extracted to:
hu: A karakterláncok kibontásra kerülnek:

en: Suggested translations
hu: Javasolt fordítások

en: Suggestion
hu: Javaslat

en: Super Admin
hu: Szuper Admin

en: Support forum
hu: Támogatói fórum

en: Sync with source when template missing
hu: Szinkronizálás a forrással, ha hiányzik a sablon

en: Syncing PO files
hu: PO fájlok szinkronizálása

en: System diagnostics
hu: Rendszerdiagnosztika

en: Template file
hu: Sablonfájl

en: Template file already exists
hu: Sablonfájl már létezik

en: Template file created
hu: Sablonfájl létrehozva

en: Template missing
hu: Hiányzik a sablon

en: Template options
hu: Sablonopciók

en: Text Domain cannot be empty
hu: A Szövegtartomány nem lehet üres

en: Text domain
hu: Szöveges tartomány

en: The containing directory for this file doesn't exist either
hu: A fájl tartalmazó könyvtár sem létezik

en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
hu: A tartalmazó könyvtárat%s írja, így új fájlokat adhat hozzá ugyanazon a helyen

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
hu[0]: A következő fájlt áthelyezi / átnevezi az új helyre:

en: The language of this site is %s.
hu: A webhely nyelve:%s.

en: The namespace into which WordPress will load translated strings
hu: A névtér, amelybe a WordPress betölti a lefordított karakterláncokat

en: Theme translations &lsaquo; Loco
hu: Téma fordítások ‹Loco

en: Themes
hu: Témák

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
hu: Ezek a bővítmények nemrég töltötték be a fordítási fájlokat az adminisztrációs területre

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
hu: Ezek a fordítások nem kapcsolódnak POT fájlhoz. A szinkronizálási műveletek közvetlenül a forráskódból vonják ki a karakterláncokat.

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
hu: A harmadik fél szolgáltatásaira saját felhasználási feltételeik vonatkoznak, és költségeket okozhatnak a szolgáltatótól

en: This bundle doesn't define a translations template file
hu: Ez a csomag nem határoz meg fordítási sablonfájlt

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
hu: Ez a csomag nem kompatibilis automatikusan, és konfigurálást igényel, mielőtt használhatja a Loco Translate összes funkcióját

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
hu: Ez a csomag nincs teljesen konfigurálva, ezért nem tudjuk, hogy mire szolgálnak a következő fájlok

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
hu: Ezt a csomagot nem úgy állítottuk be, hogy az általunk értett módon lefordítsuk

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
hu: A csomag konfigurációját automatikusan észlelték, és úgy tűnik, hogy teljesen kompatibilis

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
hu: A csomag konfigurációját automatikusan észleltük, de nem teljesen fejeződött be

en: This bundle's configuration is built into Loco
hu: Ez a csomag konfigurációja a Loco-ba van építve

en: This bundle's configuration is provided by the author
hu: A csomag konfigurációját a szerző biztosítja

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
hu: Ez a csomag konfigurációja a WordPress adatbázisba kerül

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
hu: Ez a csomag sablonfájlja még nem létezik. Javasoljuk, hogy a nyelvek hozzáadása előtt hozza létre

en: This directory can't be written to directly by the web server
hu: A webszerver nem írhatja közvetlenül ezt a könyvtárat

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
hu: Ezt a könyvtárat a WordPress kezeli, legyen óvatos, amit töröl

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
hu: Ezt a könyvtárat a WordPress kezeli. Az eltávolított fájlokat a frissítések során vissza lehet állítani

en: This file can't be updated directly by the web server
hu: Ezt a fájlt a webszerver nem tudja közvetlenül frissíteni

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
hu: Előfordulhat, hogy a WordPress frissítésekor ezt a fájlt felülírják vagy törlik

en: This information is for developers to find problems in the bundle setup
hu: Ez az információ a fejlesztők számára található, hogy problémákat találjanak a csomag beállításában

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
hu: Ez NEM fordítási fájl. A forrás karakterláncok kézi szerkesztése nem ajánlott.

en: This move operation requires permission
hu: Ehhez az áthelyezési művelethez engedély szükséges

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
hu: Ez az oldal fájlra számított, de az elérési út valójában könyvtár

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
hu: Ez a bővítmény nem gyűjt adatokat a nyilvános webhely látogatóitól.

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
hu: Ennek a bővítménynek nincsenek saját fordítófájljai, de lefordítható az alapértelmezett szövegtartományban

en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
hu: Új fájlok létrehozásához itt csatlakoznia kell a távoli fájlrendszerhez, vagy a könyvtárat%s írhatóvá kell tennie

en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
hu: A módosításokhoz csatlakoznia kell a távoli fájlrendszerhez, vagy a fájlt%s írhatóvá kell tennie

en: Translate
hu: fordít

en: Translate plugins
hu: Bővítmények fordítása

en: Translate themes
hu: Témák fordítása

en: Translate themes and plugins directly in WordPress
hu: Témákat és beépülő modulokat fordíthat közvetlenül a WordPress programba

en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
hu[0]: A fordítási feladat megszakadt, és%s karakterlánc maradt

en: Translation progress
hu: A fordítás előrehaladása

en: Translation progress %s%%
hu: A fordítás előrehaladása%s %%

en: Translation template is invalid (%s)
hu: A fordítási sablon érvénytelen (%s)

en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
hu: A fordítások nem egyeznek a sablonnal. Futtassa a szinkronizálást a frissítéshez%s-tól

en: Translations have been recently modified in the following bundles
hu: A fordításokat a közelmúltban módosították az alábbi csomagokban

en: Translator credit
hu: Fordítói hitel

en: Unconfigured bundle
hu: Konfigurálatlan csomag

en: Unexpected file type
hu: Váratlan fájltípus

en: Unknown author
hu: Ismeretlen szerző

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Upgrade to %s
hu: Frissítsen erre:%s

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload PO
hu: PO feltöltése

en: Upload PO file
hu: PO fájl feltöltése

en: Upload a translation file
hu: Töltsön fel egy fordítási fájlt

en: Use this file as template when running Sync
hu: Használja ezt a fájlt sablonként a Sync futtatásakor

en: Use this translation
hu: Használja ezt a fordítást

en: User options
hu: Felhasználói opciók

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
hu: A felhasználói beállítások az összes webhelyen érvényesek a WordPress bejelentkezéshez

[ctx: User role]
en: Translator
hu:  Fordító

en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
hu: Általában ugyanaz, mint a szöveges tartomány, de ne hagyja üresen, hacsak nem akarja

en: Version
hu: Változat

en: Version %s
hu: %s verzió

en: View
hu: Kilátás

en: View template
hu: Sablon megtekintése

en: Visit official site
hu: Látogasson el a hivatalos webhelyre

en: Warning
hu: Figyelem

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
hu: Nem találjuk a bináris MO fájlt, amely ezekhez a fordításokhoz tartozik

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
hu: Nem található az eredeti PO fájl, amelyből ezt összeállították

en: We have a database of non-standard bundle configurations.
    If we know your bundle, we'll configure it for you automatically
hu: Van egy adatbázisunk a nem szabványos kötegkonfigurációkról. Ha ismerjük a csomagját, automatikusan konfiguráljuk az Ön számára

en: Welcome to Loco Translate
hu: Üdvözöljük a Loco Translate oldalán

en: What's this?
hu: Mi ez?

en: WordPress %s
hu: WordPress%s

en: WordPress Core
hu: WordPress Mag

en: WordPress core
hu: WordPress mag

en: WordPress language
hu: WordPress nyelv

en: WordPress updates
hu: WordPress frissítések

en: Write protected
hu: Írásvédett

en: XML parse error
hu: XML elemzési hiba

en: XML setup
hu: XML beállítás

en: XML supplied is empty
hu: A mellékelt XML üres

en: Y/m/d
hu: Év/hó/nap

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
hu: A Speciális fülön változtatásokat hajthat végre, ha felül kell írnia a jelenlegi beállításokat

en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
hu: Továbbra is lefordíthat minden olyan csomagot, melynek van <a href="%s" target="_blank">sablonja</a>

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
hu: Ezeket a fordításokat közvetlenül a szerkesztőből frissítheti a fájlrendszerre

en: You can use existing translations as a template using the Copy feature.
hu: A meglévő fordításokat sablonként használhatja a Másolás funkcióval.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
hu: Nem engedélyezett ennek az oldalnak az elérése.

en: You're creating translations directly from source code
hu: Fordításokat közvetlenül a forráskódból hoz létre

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
hu: A Loco Translate fejlesztési pillanatképét futtatja

en: You're running the latest version of Loco Translate
hu: A Loco Translate legújabb verzióját futtatja

en: Your admin language is %s.
hu: A rendszergazda nyelve:%s.

en: Your changes will be lost if you continue without saving
hu: A módosítások elvesznek, ha mentés nélkül folytatja

en: Your file is identical to the existing one
hu: A fájlja megegyezik a meglévő fájljával

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
hu: A fájlját a fentiek szerint kell megnevezni, ahol%1$s a nyelvi kód, pl.%2$s

en: Your version of %1$s is very old. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
hu: %1$s verziója nagyon régi. Javasoljuk, hogy frissítsen legalább v%2$s verzióra, de lehetőleg a legújabb stabil verzióra.

en: compiled
hu: összeállított

en: largest is %s
hu: legnagyobb%s

en: no wildcards
hu: nincs helyettesítő karakter

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
hu: M j @ H:i

en: the web server
hu: a webszerver

en: unconfigured
hu: konfigurálatlan
