Themes - Twenty Twenty-One - en to hu translation catalogue (147 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
hu: A Twenty Twenty-One (2021) egy üres vászon az ötleteihez, és ettől lesz a blokkszerkesztő a legjobb ecset. Az új blokkmintákkal, amelyekkel pillanatok alatt készíthet gyönyörű elrendezéseket, a téma lágy színei és a figyelemfelkeltő – mégis időtálló – dizájnja segítségével munkája ragyogni fog. Próbálja ki! Nézze meg, hogyan emeli ki a Twenty Twenty-One a portfólióját, üzleti webhelyét vagy személyes blogját.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
hu: Régebbi <span class="nav-short">bejegyzések</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
hu: Újabb <span class="nav-short">bejegyzések</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
hu: A sötét mód egy eszközbeállítás. Ha a webhely látogatója kéri, akkor a webhely sötét háttérrel és világos szöveggel jelenik meg. <a href="%s">Itt tudhat meg többet a sötét módról.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
hu: A sötét mód az oldal jobb alsó sarkában található gombbal is be-, illetve kikapcsolható.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
hu: Ez a webhely a LocalStorage segítségével menti a beállítást, amikor a sötét mód támogatását be- vagy kikapcsolják.<br> A LocalStorage szükséges a beállítás működéséhez, és csak akkor van használatban, ha a felhasználó a sötét mód gombra kattint.<br> Adat nem kerül az adatbázisba és nem is kerül továbbításra.

en: Suggested text:
hu: Javasolt szöveg:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
hu: A Twenty Twenty-One a LocalStorage-ot használja, ha a sötét mód támogatás engedélyezve van.

en: Dark Mode support
hu: Sötét mód támogatás

en: Learn more about Dark Mode.
hu: További információ a sötét módról.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
hu: A sötét mód beállításaihoz válasszon világos háttérszínt.

en: Colors & Dark Mode
hu: Színek & sötét mód

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
hu: Kiemelt bejegyzés

[ctx: Post password form]
en: Submit
hu: Beküldés

[ctx: Post password form]
en: Password
hu: Jelszó

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
hu: Cím nélkül

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
hu: 9876 Bükkszentpéter

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
hu: Fő utca 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
hu: +36 30 123 4567

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
hu: pelda@example.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
hu: Háttér színe

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
hu: Ehhez a sablonhoz WordPress 5.3 vagy újabb verzió szükséges. Jelenleg a(z) %s verziót futtatja. Kérjük, frissítsen.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
hu: % oldal

en: Leave a comment
hu: Hozzászólás

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
hu[0]: %s hozzászólás
hu[1]: %s hozzászólás

en: 1 comment
hu: 1 hozzászólás

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
hu: Sötét mód: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
hu: Ez a tartalom jelszóval védett. Kérjük, írja be a jelszót a megtekintéshez.

en: Open menu
hu: Menü megnyitása

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Olvasás&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Önarckép&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Nárciszok&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Roses Trémières&#8221; szerző: Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
hu: Megadás

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
hu: Tekintse meg a támogató fórumokat

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
hu: Olvassa el a sablondokumentációt

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
hu: Segítségre van szükség?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
hu: A Twenty Twenty-One egy átfedő stílust is tartalmaz az oszlopblokkokhoz. Ha egy oszlopblokk ki van jelölve, nyissa meg a „Stílusok” panelt a Szerkesztő oldalsávon. A kipróbáláshoz jelölje ki az „Átfedés” blokkstílust.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
hu: Átfedő oszlopok

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
hu: A Twenty Twenty-One stílusos szegélyeket tartalmaz a tartalmához. Ha egy képblokk ki van jelölve, nyissa meg a „Stílusok” panelt a Szerkesztő oldalsávján. Az aktiválásához jelölje ki a „Keret” blokkstílust.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
hu: Keretezze be képeit

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
hu: A blokkminták előre megtervezett blokkcsoportok. Hozzáadásához válassza a Blokk hozzáadása gombot [+] a szerkesztő tetején lévő eszköztáron. Váltson a keresősáv alatti Minták fülre, és válasszon ki egy mintát.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
hu: Blokkminták hozzáadása

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
hu: Készítse el webhelyét blokkokkal

en: Reading
hu: Olvasás

en: Young Woman in Mauve
hu: Fiatal nő mályvaszínben

en: The Garden at Bougival
hu: Kert Bougivalban

en: In the Bois de Boulogne
hu: A Bois de Boulogne-ban

en: Villa with Orange Trees, Nice
hu: Villa narancsfákkal, Nizza

en: Roses Trémières
hu: Mályvarózsák

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Villa narancsfákkal&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
hu: Gyönyörű kertek, melyeket Berthe Morisot festett az 1800-as évek végén

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Kert Bougivalban&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Fiatal nő mályvaszínben&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;A Bois de Boulogne-ban&#8221;, szerző: Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
hu: Berthe Morisot<br>(Francia, 1841–1895)

en: Playing in the Sand
hu: Játék a homokban

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
hu: &#8220;Játék a homokban&#8221; szerző: Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
hu: Megjelent: %s

en: Summary
hu: Összefoglalás

en: Excerpt Settings
hu: Kivonat beállításai

en: Thick
hu: Vastag

en: On Archive Pages, posts show:
hu: Archív oldalakon mutatott bejegyzések:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
hu: %s's összes bejegyzésének megtekintése.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
hu: Szerző: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
hu: Úgy tűnik, nem találjuk, amit keres. Esetleg a keresés segíthet.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hu: Sajnos, nem található a keresési feltételnek megfelelő tartalom. Próbálja meg újra, más kifejezésekkel.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
hu: Készen áll az első bejegyzés közzétételére? <a href="%s">Kezdje itt</a>.

en: Previous post
hu: Előző bejegyzés

en: Next post
hu: Következő bejegyzés

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
hu: <span class="meta-nav">Megjelent itt:</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
hu: Keresés

en: Search&hellip;
hu: Keresés&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
hu[0]: %d eredményt találtunk a keresésre.
hu[1]: %d eredményt találtunk a keresésre.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
hu: Találatok erre: %s

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
hu: Címkézve %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
hu: %s kategóriába sorolva

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
hu: %s szerkesztése

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
hu: %s olvasásának folytatása

en: Dividers
hu: Elválasztók

en: Frame
hu: Keret

en: Borders
hu: Szegélyek

en: Overlap
hu: Átfedés

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
hu: 3 oszlopos blokk elérhetőség adatokkal és közösségimédia-linkekkel.

en: Contact information
hu: Elérhetőség

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
hu: Projektlista indexképekkel.

en: Portfolio list
hu: Portfóliólista

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
hu: Átfedő oszlopblokk két képpel és egy szöveges leírással.

en: Overlapping images and text
hu: Átfedő képek és szöveg

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
hu: Média- és szövegblokk, bal oldalon nagy képpel, a jobb oldalon pedig kisebb, szegélyezett kerettel.

en: Two images showcase
hu: Két képes kirakat

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
hu: Három kép egy átfedő oszlopblokkban.

en: Overlapping images
hu: Átfedő képek

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
hu: Média- és szövegblokk a bal oldalon nagy képpel, a jobb oldalon pedig egy címsorral. A címsort egy elválasztó és egy leíró bekezdés követi.

en: Media and text article title
hu: Média és szövegcikk címe

en: example@example.com
hu: pelda@example.com

en: Let&#8217;s Connect.
hu: Lépjünk kapcsolatba.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
hu: Hatalmas szöveg, melyet közösségi hálózatok és e-mail címek követnek.

en: Links area
hu: Linkterület

en: A new portfolio default theme for WordPress
hu: Új portfólió alapértelmezett sablon a WordPresshez

en: Large text
hu: Nagy szöveg

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
hu: Teljes méret

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
hu: Közzétéve: %s

en: Page
hu: Oldal

en: Close
hu: Bezárás

en: Menu
hu: Menü

en: Primary menu
hu: Elsődleges menü

en: Skip to content
hu: Ugrás a tartalomhoz

en: Add widgets here to appear in your footer.
hu: Itt adhat hozzá a láblécben megjelenő widgeteket.

en: Footer
hu: Lábléc

en: Red to purple
hu: Vörös–bíbor

en: Purple to red
hu: Bíbor–vörös

en: Yellow to red
hu: Sárga–vörös

en: Red to yellow
hu: Vörös–sárga

en: Yellow to green
hu: Sárga–zöld

en: Green to yellow
hu: Zöld–sárga

en: Yellow to purple
hu: Sárga–bíbor

en: Purple to yellow
hu: Bíbor–sárga

en: White
hu: Fehér

en: Yellow
hu: Sárga

en: Orange
hu: Narancs

en: Red
hu: Vörös

en: Purple
hu: Bíbor

en: Blue
hu: Kék

en: Green
hu: Zöld

en: Gray
hu: Szürke

en: Dark gray
hu: Sötétszürke

en: Black
hu: Fekete

en: Gigantic
hu: Gigantikus

en: Huge
hu: Hatalmas

en: Extra large
hu: Nagyon nagy

en: Large
hu: Nagy

en: Normal
hu: Normál

en: Small
hu: Kicsi

en: Extra small
hu: Extra kicsi

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
hu: Büszkén működteti %s.

en: Secondary menu
hu: Másodlagos menü

en: Comments are closed.
hu: Hozzászólások lezárva.

en: Newer comments
hu: Újabb hozzászólások

en: Older comments
hu: Régebbi hozzászólások

en: Full text
hu: Teljes szöveg

en: Display Site Title & Tagline
hu: Webhelycím és címkesor megjelenítése

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
hu: Úgy tűnik, hogy ezen a helyen semmi se található. Esetleg megpróbál egy keresést?

en: Nothing here
hu: Itt nincs semmi

note: Author of the theme
en: the WordPress team
hu: a WordPress csapata
